Стефан и Максим Иванови нашумяха в гребните среди в България и по света с прекосяването на Атлантическия океан с гребна лодка през 2020 година. Баща и син, които никога преди не са се занимавали с гребане, конструират сами тяхната лодка „Неверест“, подготвят се и поставят няколко рекорда по време на своето плаване от 4 444 морски мили за 109 дни. След това постижение, гладът им за нови предизвикателства само се усилва още повече. Стефан участва в гребната експедиция “Мисията Шакълтън” в Антарктида и прекосява 407 морски мили от остров Кинг Джордж до остров Лаури между 11-ти и 17-ти януари 2023 г, на борда на гребната лодка „Мисис Чипи“. Прекосява и протока Дрейк с ветроходната яхта „Селма“. През това време Макс се подготвя и по-късно реализира прекосяването на Япония с велосипед. Заедно с Райън Уелш, той изминава около 3000 км от най-северната до най-южната точка на Страната на изгряващото слънце. През 2024 г. двамата реализират още едно епично гребно предизвикателство – плаване през Северния ледовит океан до Свалбард, Норвегия.
През тази година, Стефан Иванов планира да се впусне в четвъртата си гребна експедиция – прекосяване на Индийския океан. Подготовката за нея започва още през миналата година с набирането на екипаж. Експедицията от Австралия до Африка е планирана за започне през май с лодката „Роза“, която вече има множество успешни презокеански плавания. Капитан на екипажа ще бъде нейният собственик, холандецът Ралф Тюин, 54 г. Той има общо 12 презокеански експедиции и е прекарал 958 дни, гребейки в открито море. Притежател е и на общо 22 рекорда. Стефан ще бъде помощник-капитан, а освен тях в предизвикателството ще се включат китаецът Лиу Йонг (56 г.) и живеещият в Германия украинец Евгений Судир (41 г.). Прекосяването на Индийския океан ще бъде и най-дългото до момента плаване за Стефан Иванов – пътешествието се очаква да надхвърли 8000 км и според него е било извършено само два пъти досега.
Както всяко предишно приключение, така и сега, екипажът има и друга мисия освен рекордите. Стефан продължава своята кампания за насърчаване на донорството и предизвикване на законови промени в тази насока. Повече информация може да бъде намерена на Фейсбук страницата на кампанията https://www.facebook.com/dazajivot. Освен това, четиримата ентусиасти са обединени около идеята за опазване на Южния океан и обявяване на защитена зона от 4 000 000 км2 около Антарктида. Линк към петицията може да се види ТУК.